Gertrud Frank nyomán, hazai igényekhez igazítva, lássuk a legígéretesebb vegyes ültetési javaslatokat.
Remélhetőleg mostanra laza, és morzsalékos lett az ősszel felásott agyagos, vagy a tavasszal felásott homokos talajod a kertedben. Vetés előtt még forgass fél-egy vödör komposztot a talajba.
Amennyiben bevetetted az egész konyhakerti felületet spenóttal, jól tetted. A spenót ugyanis remek takarónövény. Gyökerei hajszálfinoman behálózzák a talajt, és javítják a fizikai minőségét, morzsalékossá teszik azt. A levelek pedig magnéziumban és nitrogénben, mikroelemekben gazdagítják a talajt. Persze nem lábon! Mielőtt megkezdenéd az ültetést kaszáld le, és forgasd be mindenestől a talajba.
Jöhet a sorok kijelölése
A sor
Az A sort egymástól egy méterre jelöld ki. Ide kerülhetnek meleg igényes főtermények, amelyeket célszerű palántázni. Mi lesz a te kerted főterménye? A paradicsom? Máris megvan a helye! Persze még nem kell kiültetned, hiszen most még csak a palántákat nevelgeted odabent. A következő A sorba jöhet majd pl. a futóbab, vagy a burgonya, padlizsán,vagy tökfélék (ezek a kabakosok, vagyis a patisszon, a sütőtök, az olajtök, az uborka). A tőtávolságnál vedd figyelembe, hogy a végleges méretű növények jó elférjenek egymás mellett. Így pl. a paradicsomtövek optimális távolsága 70 cm, de ez persze fajtafüggő is. Az optimális tőtávolság fel van tüntetve a vetőmag tasakján! Ezek a növények május közepétől a szezon végéig el fogják a helyet foglalni. A paradicsom riasztónövény is egyben. Palántái közé ültethető pl. kelkáposzta.
B sor
Két A sor közé kerül a B sor. Ez az A-től fél méterre lesz. A korai és másodvetemények helye. A vetés február végétől szakaszosan történhet. Az alábbi növények kerülhetnek ide: korai káposzta, zeller, bokorbab, borsó, cékla, saláták, hagymák (vöröshagyma, fokhagyma), karfiol, borsó, pasztinák. Korán vethető a répa, dughagyma, később a zeller, karfiol vagy káposzta. A káposzta és zeller jó társak. Egy sorba kerülhetnek. A zeller a káposztafélék hernyóit riasztja. Amikor a káposzta kikerül, a zeller tovább lombosodva elfoglalja a helyét. A kései káposzta mellett nem képez nagy gumót, de riasztónövénynek kiváló, és a levele felhasználható a konyhában.
C sor
Az A és B sor közé, 25 cm távolságra tervezd. Ide rövid tenyészidejű, kisebb termetű növényeket ültess. Pl. korai répa, kései saláta, dughagyma, karalábé, retek, édeskömény. Ha a korai fajták kikerültek, felválthatják őket a kései fajták. Pl. korai sárgarépa, utána kései saláta. A saláta közé retek vethető. A saláta ugyanis megóvja retket a földibolha kártételétől. A sárgarépa közé ültetett dughagyma kölcsönösen védik egymást. A sárgarépa hagymalégytől védi a dughagymát, míg a dughagyma a répalégytől védi a sárgarépát. A nagy helyet foglaló A sorba szánt növények azonban nem teszik lehetővé a C sor kialakítását. Így ha uborkát terveztél az A sorba, a C sor kimarad az életedből.
Mi jön a kikerülő növények helyére
A hamar letermett C sor növényeit újakkal válthatod. Ez lehet zöldtrágya növény is, pl. mustár, mézontó fű, de lehet korai spenót is.
Példák
Az A sor karósbabja melletti B sorba jöhet pl. a korai káposzta, jól megférnek egymás közelében. Ha melléjük a C sorban salátát ültetsz, akkor a saláta kikerülésével ne is ültess mást, hogy odaférj a karósbabhoz.
Ha az A sorba paradicsom került, a B sorba jöhet a dughagyma, és mellé a C sorba a sárgarépa.
Az ágyásokat eltolod eggyel a következő évben. Teszed ezt annak ellenére, hogy azt mondják, a paradicsom jól elviseli saját magát. Ez igaz, de a talajban bujkáló gomba spórák, baktériumok, alig várják, hogy újra lecsapjanak kedvenc gazdanövényükre. Csalódás csak akkor érheti őket, ha a gazdanövényt a következő évben már nem találják ott. Cikk ajánlat: Fitoftórás betegség burgonyán és paradicsomon.
Ajánljuk figyelmedbe vetési naptárunkat!
A fotók a Kosdi Tankertben készültek, biokertész gyakorlati oktatásunk színhelyén.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás